Stopom po Španielsku až do Andorry III

Autor: Miška Dzurušová | 17.9.2012 o 14:40 | (upravené 22.9.2012 o 20:30) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  125x

Ďalší deň sa nám už naozaj podarilo vyraziť do Girony, kde sme mali naplánované stráviť dva dni a odtiaľ už ísť na letisko a smer domov. Na stanici v Andorre la Vella sme nastúpili do osemmiestneho minibusu. Cesta ubiehala bez problemov, hoci ja som na sedadle sedela ako prikovaná pretože mi práve liezla osmička a nezaobišlo sa to ani bez teploty. Stav sa mi začal zhoršovať pravdepodobne tým, že sa nám začalo diať niečo s prednou pneumatikou. Najprv šofér odstavil minibus na krajnici. Za 15 minút sme sa pohli ďalej, ale o 5 minút sme  zas stáli a naša prestávka trvala viac ako 30 minút a my sme sa museli dusiť takmer v 40 stupňovej horúčave v plnom obsadení v tom našom minibuse. Vyjsť len tak nachvíľu ku krajnici na diaľnici a nadýchať sa čerstvého vzduchu je nemožné. Nakoniec sme došli na gironský autobusák, mne sa popri tej bolesti podarilo zaspať, takže som si ani neuvedomila, že celú cestu, ktorú sme predtým prešli stopom približne za tri hodiny, minibusom trvala ani nie 10 minút ako ma informoval T. Girona nás už očakávala, aj keď na stanici to tak nevyzeralo a vlastne ani potom nie. Možno to už bolo tou únavou a možno nás na prvýkrát Girona nijak obzvlášť neočarila.

Z autobusáku smer centrum. Spanie zas neisté, rozumej žiadne. Plán jasný, nájsť prvú locuteriu, teda internet a písať couchsurfingy. Stanica bola klasicky posiata rôznorodými živlami, takže spanie tam nepripadalo v úvahu. Ani cesta do centra sa nezdala príliš lákava a bezpečná. Nikdy som sa s T. o tom nebavila, ale myslím si, že aj jeho myšlienky smerovali k úteku na letisko alebo ktovie kam, len nie do Girony. Po napísaní pár žiadosti couchsurferom sme sa vidali do hlavného historického centra. To už bolo po západe slnka a stmievanie nenechalo na seba dlho čakať. Sms od surferov neprichádzali, a tak sme sa rozhodli, že zájdeme do budovy starého kláštora, ktorý teraz slúži ako škola alebo ako internát (presne sme to nezisťovali) a možno sa nám podarí ukecať miestnych mníchov na nocľah. Žiadnych mníchov sme nemuseli presviedčať ani ja som nemusela simulovať, že nie som žena a že môžem prespať v kláštore, pretože kláštor sa zdal byť zatvorený, jedine čo svietilo, bola novodobá knižnica, z ktorej práve vychádzali zrejme knihovníci. Rozbehla som sa za nimi a tí nám hneď poradili miestnu študentskú ubytovňu priamo v historickom centre. Zaplatili sme si prvú noc, veď druhý deň uvidíme, určite sa nám niekto ozve. Neozval, a tak sme služby hostela, predovšetkým raňajky, využili aj ďalšiu a poslednú noc.

Girona, ako skoro každé väčšie mesto, sa delí na starú a novú časť. Staré mesto sa mi druhý deň už zdalo absolútne v poriadku, asi preto, že to bolo cez deň...Staré mesto je mix arabských, kresťanských a židovských prvkov, zaujímavá je židovská štvrť, v ktorej mám pocit, stále žijú potomkovia Židov. Prvý večer sme prechádzali okolo domu odkiaľ sa ozývala hudba a na malej záhradke svietili sviečky a okolo boli vence. Nejaká židovská domáca zádušná omša? Každpádne to malo niečo do seba a aspoň trochu nám vylepšilo zmýšľanie o Girone. V neposlednom rade, o túto židovskú štvrť je celkom dobre postarané narozdiel od zvyšku pamiatok. Záhrady a parky a aj niektoré ostatné pamiatky neboli veľmi udržiavané.

To že Girona patrí Katalánsku a že sa chcú odpojiť od Španielska nasvedčujú visiace vlajky z okien domov s nápismi v katalánčine a dedukciou, keďže nevieme katalánsky, sme približne vyčítali, čo sa tam asi píše. Veď slovo nezávislosť nie je až také ťažké preložiť. Napriek tomu nemôžem zabudnúť na krásne úzke uličky, usmievajúce sa slnečné hodiny, ktorých je v Girone dostatočné množstvo a cestu na letisko, kde sa náš výlet začal a aj skončil.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ľudí “na konci sveta“ župan v Prešove nezaujíma, trápia ich cesty a nezamestnanosť

Ľudia v Prešovskom samosprávnom kraji o práci župana veľa nevedia.

Čo je nové na SME

SMEnaživo: Diskusia s kandidátmi na bratislavského župana

Príďte dnes o 18.00 diskutovať.


Už ste čítali?